» » Τελευταία αγωνιστικά νέα των τμημάτων

Τελευταία αγωνιστικά νέα των τμημάτων

posted in: Νέα | 0

Τα πρωταθλήματα Ανδρικού, Παιδικού & Παμπαίδων βρίσκονται σε εξέλιξη

Φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του Σαββατιάτικου αγώνα πως η μεγάλη ανάπαυλα αγωνιστικών υποχρεώσεων θα είχε αρνητική επίδραση στην απόδοση του Ανδρικού. Είχαν περάσει 20 μέρες από τον τελευταίο αγώνα της ΔΟΞΑΣ (ο οποίος μάλιστα δεν ολοκληρώθηκε), το Κοκκώνι είναι ένας δυνατός αντίπαλος, και η αλήθεια είναι πως καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα οι στιγμές που οι παίχτες μας βρήκαν ρυθμό ήταν ελάχιστες.

Το ματς ήταν ντέρμπι, ο αντίπαλος βρισκόταν μπροστά στο σκορ με διαφορά 5 πόντων μέχρι την τελευταία περίοδο και οι 2 ομάδες τα έδιναν όλα. Λίγα λεπτά πριν την λήξη η ΔΟΞΑ κατάφερε να πάρει κεφάλι 3 πόντων και ξάφνου όλοι πίστεψαν πως θα δραπέτευε με το ροζ φύλο αγώνα από το κλειστό του Βέλου. Το Κοκκώνι όμως έχει κάποιες πολύ έμπειρες μονάδες και συνέχισε να είναι εύστοχο στα κρίσιμα σουτ. Το τελικό σκορ 72 – 61 δεν είναι αντιπροσωπευτικό μιας και το ματς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και από τις δύο πλευρές. Η ΔΟΞΑ σίγουρα θα μπορούσε να διεκδικήσει περισσότερα στην πρεμιέρα των μπαράζ αγώνων ανόδου. Σκόραραν: Κατσουρης Κ 13(2), Βλασερος Σ 11, Μιχοπουλος Μ 11, Κατσουρης Π 4, Στεργιου Σ 2, Μπαλασκας Σ 12, Αυγουστοπουλος Ν 8(1)

Το Παιδικό τμήμα το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε είχε ρεπό. Στους τελευταίους δύο αγώνες της αρκετά απαιτητικής δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος μετρά 2 ήττες. Στο κλειστό του Κιάτου πριν 15 μέρες έκανε μια πολύ άσχημη εμφάνιση απέναντι σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο (Άρατο) και πριν μια βδομάδα στην Κόρινθο ενάντια στον πολύ καλό ΚΑΟΚ βρισκόταν μπροστά στο σκορ για τρεις περιόδους όμως έχασε το παιχνίδι στο τέλος. Την ερχόμενη Κυριακή ταξιδεύει στην Ερμιόνη να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα και ευελπιστούμε να επιστρέψει στις νίκες.

Τέλος είχαμε την έναρξη του πρωταθλήματος Παμπαίδων Αργολίδας. Η ΔΟΞΑ επικράτησε του Έσπερου στο Άργος με 57-69 και γενικότερα δείχνει ικανή να κατακτήσει αυτό το μίνι πρωτάθλημα που απαρτίζουν πολύ λίγες ομάδες.