Τελευταία αγωνιστικά και «μη» δρώμενα της ομάδας
» » Τελευταία αγωνιστικά και «μη» δρώμενα της ομάδας

posted in: Νέα | 0

Κοπή πίτας και τελευταία νέα Ανδρικού και Παιδικού

Τα αποτελέσματα των τελευταίων αγώνων δείχνουν πως η ΔΟΞΑ δεν τα πηγαίνει και πολύ καλά όταν ταξιδεύει πολλά χιλιόμετρα μακρυά από την έδρα της. Παρόλα αυτά ας αφήσουμε για λίγο στην άκρη τα αγωνιστικά και ασχοληθούμε με τα εξωαγωνιστικά.

Την Παρασκευή στις 20:00 η οικογένεια της ΔΟΞΑΣ συγκεντρώθηκε στο Κεντρικόν στην πλατεία Συντάγματος για να κόψει την καθιερωμένη πρωτοχρονιάτικη πίτα. Ήταν μια βραδιά από αυτές που όλοι έρχονται πιο κοντά, που οι σχέσεις συσφίγγονται. Αρκετά πρόσωπα από όλα τα τμήματα της ομάδας δήλωσαν παρών, τα είπαν μεταξύ τους, πέρασαν καλά και ευχήθηκαν για ένα υγιές & αθλητικό νέο έτος.

Το Σάββατο στις 15:00 το Ανδρικό τμήμα υποδέχτηκε τον Αριστερά. Η ομάδα ερχόταν από ήττα (69 – 55), λόγω της άνευρης και χωρίς ρυθμό εμφάνισης που είχε στο Λεωνίδιο. Μια απόδοση που δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Αριστέρα. Τρέξιμο, αυτοματισμοί και πολύ καλή άμυνα έστειλαν την ΔΟΞΑ στα αποδυτήρια με διαφορά 26 πόντων υπέρ της, παρουσιάζοντας μια ελκυστική εικόνα. Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε και εάν δεν υπήρχε ο εκνευρισμός των τελευταίων λεπτών η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη. Τελικό σκορ 82 – 73, αγωνίστηκαν: Αυγουστόπουλος 11(2), Νενεκούμης 9(2), Μιχόπουλος Κ, Μιχόπουλος Μ 14(1), Μαλεβίτης, Μπαλάσκας Σ 19, Στεργίου 10, Βλασερός 8, Τουρλης 2, Κατσούρης Κ 4, Κατσούρης Π 2, Ευδοκίου Κ 3

Την Κυριακή το Παιδικό τμήμα ταξίδεψε στην Ερμιόνη για να αντιμετωπίσει το Κρανίδι. Σε όλο το πρώτο μέρος του αγώνα η ομάδα βρισκόταν μπροστά στο σκορ και όλα έδειχναν πως θα έφευγε με μια σημαντική νίκη στις αποσκευές της. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως όλα άλλαξαν μιας και ο αντίπαλος σούταρε με πολύ καλά ποσοστά πίσω από τα 6,75. Ήττα με 85 – 67 λοιπόν και οι παίδες συνεχίζουν την δύσκολη πορεία τους στην Β φάση του πρωταθλήματος με 2 νίκες και 2 ήττες. Σκόραραν: Μιχοπουλος Κ 22 (2), Μαραγκος 16, Στεργιου 12, Σαρηγιαννης 11.