Όμορφο μπάσκετ και νίκες για Ανδρικό και Παιδικό
» » Όμορφο μπάσκετ και νίκες για Ανδρικό και Παιδικό

posted in: Νέα | 0

Ανασκόπηση αγωνιστικού διημέρου 9 – 10 / 1

Η πιο υγιής εμφάνιση του Ανδρικού ήρθε από εκεί που δεν το περίμενε κανείς μας. Το Σάββατο στις 17:00, στο ΔΑΚ Ναυπλίου, η ΔΟΞΑ αντιμετώπισε τον Σπάρτακο και παρατάχθηκε με πολλές απουσίες στην σύνθεση της. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες τα βρήκαν δύσκολα απέναντι στην οργανωμένη άμυνα ζώνης του αντιπάλου. Τα μακρινά σουτ μπορεί να μην μπήκαν, παρόλα αυτά η ομάδα είχε ενέργεια και πήγε στα αποδυτήρια με μια διαφορά 6 πόντων υπέρ της. Από εκεί και πέρα όμως όλα άλλαξαν. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΔΟΞΑ, πίεσε, έτρεξε, σούταρε με καλά ποσοστά, έβγαλε αυτοματισμούς και διεκδίκησε όλες τις φάσεις. Τελικό σκορ 61 – 33, με την διαφορά να λέει πολλές αλήθειες για την προσπάθεια όσων αγωνίστηκαν. Αυγουστόπουλος 12(1), Μιχόπουλος Κ 4(1), Μιχόπουλος Μ 9, Νταφλος, Μπαλάσκας 17, Στεργίου 4, Βλασερός 9, Τουρλης 2, Δωροβίνης, Κατσουρης Π 4, Μαλεβίτης

Την Κυριακή στις 15:00 το Παιδικό υποδέχθηκε την Ερμιόνη και επιτέλους ανά διαστήματα έπαιξε το μπάσκετ που ξέρει. Όσο η ΔΟΞΑ πήγε το παιχνίδι στην ταχύτητα δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στο συγκεκριμένο τομέα αλλά και σε αυτόν της τεχνικής, ήταν μεγάλη. Βέβαια, φυσικά και υπήρχαν νεκρές περίοδοι για τους Παίδες, όπως και αρκετά χαμένα εύκολα καλάθια. Παρόλα αυτά η εμφάνιση όλων κρίνεται από ικανοποιητική έως πολύ καλή. Αυτή η δεύτερη νίκη σίγουρα θα ανεβάσει το ηθικό των παιχτών για την συνέχεια της δεύτερης φάσης τους πρωταθλήματος. Τελικό σκορ 78 – 67. Σκόραραν: Μαραγκος Π 21,  Μιχοπουλος Κ 20(1), Στεργιου Σ 12,  Νταφλος Μ 10,  Σαρηγιαννης Γ 7, Κακουριωτης Α 8.